Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB
Rektor Politechniki Białostockiej
Politechnika Białostocka jest regionalnym liderem działalności badawczo-rozwojowej, jak i kształcenia nowoczesnych kadr inżynierskich. Aktywność naszych naukowców pozwala na intensyfikowanie dbadań i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Potencjał intelektualny naszej uczelni tworzą naukowcy i dydaktycy: 50 profesorów, 133 doktorów habilitowanych, 329 doktorantów oraz 100 dydaktyków ze stopniem magistra. Jakość ich działalności naukowej potwierdzają między innymi ewaluacje prowadzone w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych. Kategorie A ewaluacji dla inżynierii mechanicznej oraz nauk o zarządzaniu i jakości, a także B+ dla jeszcze ośmiu dyscyplin naukowych to świadectwo poziomu naukowego, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych, a także wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
Dorobek naukowców Politechniki Białostockiej odzwierciedla działalność patentowa, grantowa, popularnonaukowa, ale i miejsca w rankingach, które weryfikują dokonania naukowe na wielu płaszczyznach. W opublikowanym w roku 2023 zestawieniu opracowanym przez Stanford University, aż 10 naszych pracowników naukowych znalazło się w gronie wybitnych badaczy z całego świata.
Nasi naukowcy to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, którzy realizują działania oparte o strategię rozwoju Uczelni w obszarach i specjalizacjach badawczych, takich jak odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, AI, biometria, informatyka w medycynie, konstrukcje budowlane i nawierzchnie drogowe, projektowanie architektoniczne, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego, ochrona i wykorzystanie zasobów leśnych, monitorowanie i ocena stanu środowiska, automatyka, robotyka i diagnostyka systemów sterowania, kompatybilność elektromagnetyczna, techniki wysokich napięć, technologie światłowodowe i technika świetlna, zarządzanie, inżynieria usług, biomechanika inżynierska, innowacyjna inżynieria mechaniczna.
Autorytet naukowy i wiedza znajdują uznanie w wielu prestiżowych instytucjach i stowarzyszeniach, które działają na rzecz rozwoju edukacji, badań i nauki, a także gospodarki w Polsce oraz za granicą. Eksperci PB wchodzą zarówno w skład Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zespołów doradczych Ministra Nauki, jak i wspierają merytorycznie takie międzynarodowe organizacje, jak: European Academy of Science and Arts, Komisja Europejska czy European Network of Accreditation of Engineering Education, która decyduje o nadaniu certyfikatów EUR-ACE® Label w całej Europie.
Eksperci PB promują nowoczesne rozwiązania inżynieryjne, służąc społeczności lokalnej i współpracując z przedsiębiorstwami, instytucjami oraz jednostkami samorządu. W latach 2020-2023 realizowali projekty w ramach 188 umów o współpracy, jakie podpisała uczelnia, wykorzystując swoje know-how w działaniach m.in. na rzecz inteligentnych technologii wspierających Dolinę Rolniczą 4.0, innowacyjnych rozwiązań w ciepłownictwie, jak też monitoringu stanu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Efekty ich prac badawczo-rozwojowych wspiera Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o., który świadczy usługi zarówno o charakterze produkcyjnym, wdrożeniowym, a także koncepcyjnym i badawczym.
Komercjalizacja wyników badań Politechniki Białostockiej znajduje odzwierciedlenie w naszej kompleksowej ofercie usług B+R, wykorzystującej innowacyjną infrastrukturę Uczelni. Oferta ta koresponduje z zapotrzebowaniem rynku, wpisując się w obszary regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa podlaskiego.
Jestem przekonana, że Baza Ekspertów PB będzie użytecznym narzędziem w pracy mediów, jak i inspirującym przyczynkiem do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Wierzę, że potencjał naszych specjalistów może służyć wspólnemu dobru, a ich wiedza i pomysły mogą nabrać realnych kształtów, przynosząc wszystkim pożyteczne rozwiązania.